info@etalar-teh.ir

راه ارتباط با ما

021-88535255-8

تماس با ما

 هرآنچه باید درمورد مقدمات مراسم ختم بدانیم

هرآنچه باید درمورد مقدمات مراسم ختم بدانیم

شاید یکی از مهم ترین دغدغه های صاحبان مراسم ترحیم، برگزاری هر چه بهتر مراسم باشد. این مراسم، مهم ترین مراسمی است که بعد از دفن فرد از دنیا رفته در روز سوم درگذشت برگزار میشود. البته مراسم ختم و سوگواری برای صاحبان آنها همراه با حس و حالی پر از غم ودرد می باشد که این غم از دست دادن باعث ایجاد حالتی از آشفتگی و عدم توانایی تصمیم گیری می باشد. در این شرایط معمولاً بستگان نزدیک تر، این مسئولیت‌ها را به عهده می گیرند و مقدمات مراسم ختم را فراهم می‌کنند. البته گاهی ممکن است قصوری از سوی این افراد رخ داده و مراسم با بهترین کیفیت خود برگزار نشود، که در ادامه این مقاله به بررسی بهترین روش پذیرایی مراسم ختم و هر آنچه که شما برای برگزاری آن لازم دارید، می پردازیم.

مراسم ختم در آداب و رسوم مناطق مختلف، متفاوت می باشد، اما یک چارچوب کلی طبق آداب عمومی دارد که در همه جا به طور یکسان برگزار میشود.

در پایین به توضیح این چارچوب کلی می پردازیم :

 1. پس از تدفین فرد مرحوم به بستگان و افرادی که برای مراسم تدفین شرکت کرده بودند اطلاع داده می‌شود که مراسم ختم در کجا و در چه ساعتی برگزار می­شود.
 2. مراسم ترحیم معمولاً در خانه مرحوم یا مسجد برگزار می‌شود و مردم برای نشان دادن حس همدردی خود با لباس هایی به رنگ تیره در مراسم شرکت می­کنند.
 3. یکی از اصولی که برای مقدمات مراسم ختم همواره اجرا می‌شود، به صف ایستادن بستگان نزدیک، روبروی در ورودی محل برگزاری مراسم است که از افراد هنگام ورود و خروج برای شرکت در مراسم قدردانی می­کنند.

 

 تدارکات مراسم ختم
تدارکات مراسم ختم

 1. افرادی که به پذیرایی حاضران در مراسم می‌پردازند از نزدیکان متوفی می باشند.
 2. در طول مراسم آیاتی از قرآن مجید قرائت می شود که هدیه آن را به روح متوفی تقدیم می‌کنند که این آیات غالباً درباره یادآوری روز قیامت و مرتبط با مرگ می باشند.
 3. پس از آن به سخنرانی در مورد فضیلت ها و اخلاق نیکوی فرد مرحوم پرداخته و به خانواده او تسلیت می گویند و در نهایت از حضار برای شرکت در مراسم تشکر می‌کنند. بعد از سخنرانی نوبت به یک واعظ و یک مداح می‌رسد، که واعظ معمولاً با ذکر نکات پند آموز درباره قیامت و قطعی بودن مرگ این نکته را به افراد خاطرنشان می کند و برای بازماندگان نیز طلب صبر میکند.
 4. پس از پایان مراسم گروهی از افراد نزدیک، خانواده متوفی را تا خانه همراهی می­کند.

گاهی ممکن است از سوی عزیزان از دست رفته خود قبل از مرگ شنیده باشید که تاکید کرده­اند که مراسم ختم آنها به صورت آبرومندانه برگزار شود. اگرچه شنیدن این جملات نمی‌تواند با حس مطلوبی همراه باشد، اما می تواند نشان دهنده اهمیت آن و به طور درست برگزار شدن مقدمات مراسم ختم باشد. همانطور که گفتیم، خانواده صاحب مراسم به علت شوک از دست دادن عزیز خود ممکن است توانایی عمل کردن به یک برنامه‌ریزی برای یک مراسم را نداشته باشند، اما باید به این نکته توجه کنند که تشریفات مراسم ختم نیز به خوبی برنامه ریزی شده و سپس اجرا شود.

حضور نزدیکان برای قدرانی از افراد حاضر در مراسم

حضور نزدیکان برای قدرانی از افراد حاضر در مراسم

تشریفات مراسم ختم

این تشریفات شامل مهیا کردن شرایط زیر می­باشد:

 • انتخاب مسجد مناسب
 • تدارکات پذیرایی
 • وسایل ضروری برای مراسم
 • انتخاب سخنران و مداح

 عموما آماده کردن این تشریفات زمان گیر می باشد، لذا یکی از کارهایی که میتواند باعث کاهش مسئولیت آنها شود استفاده از پک مراسم ترحیم برای قسمت تدارکات می­باشد.

پک مراسم ختم چیست ؟

یکی از کارهایی که برای مقدمات مراسم ختم می توان آماده کرد استفاده از همین پک ها است، که یکی از بهترین گزینه های موجود است، که شامل مواد خوراکی می‌باشد که به طور معمول در مراسم‌های ختم از آنها استفاده می‌کنند، مانند حلوا، خرما، میوه، آب میوه و… توصیه می‌شود که این پک ها به صورت بسته بندی آماده شوند تا تمامی اصول بهداشتی آن رعایت شود.

مزایای استفاده از پک مراسم ختم

استفاده از پک مراسم ختم مزایای بسیار زیادی می‌تواند داشته باشد، از جمله صرفه‌جویی در زمان، با توجه به اینکه معمولا این مراسم ناگهانی اتفاق می‌افتد و نزدیکان توانایی اداره کردن همه مسئولیت‌ها را با هم ندارند. مهم‌ترین مزیت استفاده از این پک ها، رعایت اصول بهداشتی می باشد. تنوع این پک ها بسیار گسترده است که با توجه به بودجه و سلیقه افراد تغییر می کند.

پک پذیرایی مراسم ختم

پک پذیرایی مراسم ختم

دیگر مقالات سایت:

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *