info@etalar-teh.ir

راه ارتباط با ما

021-88535255-8

تماس با ما

 تشریفات بله اسراف و تجمل‌گرایی نه!

تشریفات بله اسراف و تجمل‌گرایی نه!

اصول کلی تشریفات مراسم

آداب و رسوم خاص هر کشور با توجه به موقعیت مکانی آنها برای تشریفات مراسم، ریشه در فرهنگ زندگی مردم آن ناحیه از جهان دارد. خدمات مجالس و برگزاری مراسم عقد و عروسی و… به صورتی شکیل به معنای تجمل‌گرایی نیست و معنای این کلمه، نظم بخشیدن و تنظیم درست یک سری اصول بر پایه آداب و رسوم و سلیقه مخاطب است و این موضوع نخستین پایه ارتباطات است.

چنانچه تشریفات مراسم را به عنوان یک هنر در نظر بگیریم و آن را به مردم آموزش دهیم، این هنر به رفتار یک ملت در زندگی، کار، اماکن عمومی، مکالمات رسمی و… نظم می‌دهد.

ملاک‌های حاضر حول مسائل تشریفاتی، حاصل همکاری‌های متقابل میان افراد در موضوعات مختلف اجتماعی است و امروزه از این معیارها به‌عنوان آیین اصولی این مسئله یاد می‌شود. نحوه برگزاری مراسم و خدماتی که در آن ارائه می‌شود، برخاسته از رسوم تمامی کشورها از گذشته تاکنون است. اگر از جنبه دیگری به این موضوع نگاه کنیم، می‌توان گفت که به مجموعه‌ای از رفتارهای اختیاری و قوانین پذیرایی، تشریفات می‌گویند.

اخلاق و خصوصیات پسندیده‌ای اعم از پیش‌دستی در سلام کردن، احترام گذاشتن به دیگران، خوش‌رویی و…. قوانین و رفتارهای اجباری هم شامل انضباط، احترام به قوانین، رعایت نظم و ترتیب و… می‌شود. شاید به همین دلیل است که امروزه از خدمات مجالس و شیوه برگزاری مراسم به‌عنوان تشریفات مراسم هم یاد می‌شود.

لزوم رعایت تشریفات در روابط بین‌المللی

دلیل عدم رعایت اصول درست برگزاری مراسم در برخی موارد، می‌تواند عدم آگاهی از اصول تشریفات مراسم یا حتی صمیمیت و راحتی زیاد باشد. به‌این‌علت است که طرفین ناراحت نمی‌شوند؛ اما در روابط بین‌المللی همه چیز متفاوت است.

ضرورت رعایت اصول در تشریفات بین‌المللی
    ضرورت رعایت اصول در تشریفات بین‌المللی

اینجا است که رعایت اصول ضرورت بسیاری دارد و بیانگر ویژگی‌های مردم آن کشور می‌شود؛ بنابراین صلاح این است که در مراسم مهم یا هنگام داشتن مهمانان خارجی، این اصول تمام‌وکمال رعایت شود.

تشریفات اسراف و تجمل‌گرایی نیست

علاوه بر کتاب‌هایی با عناوین حسن سلوک، رفتار پسندیده و آدابی مانند خوردن، نوشیدن، سفر، سخن‌گفتن و سخنرانی کردن و مواردی از این دست، ده‌ها و صدها پایگاه اینترنتی نیز با عناوین متنوع و مختلف به شرح و تفسیر موضوعات مرتبط با تشریفات مراسم در کشورهای مختلف پرداخته‌اند و چیزی که در آن‌ها کمتر به چشم می‌خورد، بحث درباره اسراف و تجملات است. زیرا در خارج از ایران به طور عمومی مبانی این موضوع، ساده‌تر شده است، اما در هیچ‌کدام از آن‌ها مطالبی در تحقیر و تکذیب اصالت انسان، رد، انکار زندگی و زیبایی نیست.

تشریفات با اسراف مترادف نیست
          تشریفات با اسراف مترادف نیست

آنچه در مسئله چگونگی خدمات مجالس و برگزاری مراسم به بهترین و خاطره‌انگیزترین شکل ممکن باید موردتوجه قرار بگیرد، همین زیبایی و نظم و خاص بودن است که می­تواند به یک مراسم زیبایی خاصی هدیه بدهد. این موضوعات است که می‌تواند شب عروسی شما را تبدیل به رویایی‌ترین شب زندگی شما کند.

کلمه تشریفات یک واژه عربی است و از ریشه شرف می‌آید. شرف نیز معنای بزرگی را پوشش می‌دهد. به قول یکی از بزرگان، شرف یعنی احترام به خود و دیگران. در سایر فرهنگ‌ها و کشورها نیز سخنان و مطالب زیادی درباره تشریفات و آداب آن (از جمله نوشیدن و خوردن، رفتار میزبان، برگزاری مراسم و…) گفته شده است، اما صحبت درباره اسراف و تجمل در آن کمتر به میان می‌آید. موضوع مهم این است که تشریفات به معنای اسراف نیست.

ما اجازه نمی‌دهیم آب در دل شما تکان بخورد!
ما اجازه نمی‌دهیم آب در دل شما تکان بخورد!
معادل کلمه تشریفات در زبان انگلیسی

پروتکل، شاید نزدیک‌ترین واژه باشد، اما کلماتی که در ادامه آمده است نیز به معنای تشریفات مراسم نزدیک هستند:

  • ceremonial
  • ceremony
  • formalities
  • observance
  • rites
  • protocol

سخن آخر

یک شرکت متخصص در زمینه برگزاری تشریفات مراسم با کادری حرفه‌ای و آموزش‌دیده، می‌تواند برای برگزاری مراسمی بی‌عیب‌ونقص و البته با شکوه و به‌یادماندنی همراه با انواع خدمات، بهترین انتخاب برای کسانی باشد که می‌خواهند برگزاری مراسم عقد، عروسی، تولد و … خود را به دست کسانی بسپارند که اجازه ندهند تا پایان مراسم آب در دل میزبان تکان بخورد! مجموعه ما تمام امکانات مورد نیاز برای برگزاری مراسم و حتی سمینارهای شما را به‌صورت کاملا اختصاصی و متفاوت با هر آن چه تاکنون دیده‌اید متناسب با سلیقه شما، ارائه می‌دهد، بدون این‌که به دنبال اسراف یا تجمل‌گرایی باشید.

مقالات مرتبط :

راه های ارتباطی با ما:

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *